Vaikų ligoninė: pagalba vaikams, kurie negali miegoti dėl antsvorio ar sunkių ligų
Vaikų ligoninės gydytojai pulmonologai pastebi, kad atsiranda vis daugiau vaikų, kuriems tenka taikyti specialų metodą – neinvazinę teigiamo slėgio ventiliaciją, palengvinančią kvėpavimą. Neinvazinės ventiliacijos metodo prireikia ligoniams, kurie dėl tam tikrų priežasčių, pavyzdžiui, didelio antsvorio ar sunkios eigos nervų raumenų ligų, negali normaliai kvėpuoti.
Dėl sutrikusio kvėpavimo labai sumažėja deguonies kiekis organizme, kenčia smegenys, vaikas ryte būna neišsimiegojęs, jam sunku prabusti, dėl to atsiranda lėtinis nuovargis, vaikas nenoriai eina į mokyklą, pradeda prastai mokytis.
„Miegančiam vaikui uždedama speciali kaukė, prijungta prie teigiamu slėgiu teikiančio orą aparato, ir vaikas miega normaliai kvėpuodamas, – pasakoja gydytoja pulmonologė doc. Sigita Petraitienė, – taip padėjome vienam sunkiam šešiolikos metų ligoniui, kuriam dėl antsvorio (pacientas į ligoninę atvežtas svėrė 190 kilogramų), kilo daug sveikatos problemų: susirgo sunkios eigos plaučių uždegimu, sutriko širdies veikla, kepenų funkcija, kilo pavojus prasidėti lėtinėms ligoms.“
Nors neinvazinės ventiliacijos metodas ne naujas, anksčiau jo taikyti ligoniams taip dažnai neprireikdavo. Atsirandant vis sunkesniems ligoniams, sergantiems endokrininėmis, retomis neurologinėmis, genetinėmis ligomis, reikalingas kvėpavimui aparatas padeda išspręsti šių vaikų miego ir kvėpavimo problemas, vaikai gali vykti namo, kur tėvų prižiūrimi, gali apsieiti ir be ligoninės stacionaro paslaugų. Svarbu, kad neinvazinė ventiliacija atliekama be paciento intubacijos, t.y. be papildomo endotrachėjinio ar tracheostominio ortakio.
Prieš važiuojant namo, tėvai ir vaikas apmokomi, kaip elgtis su aparatu. Kaip pasakoja doc. S. Petraitienė, gydytojai pulmonologai, dirbdami kartu su kolegomis gydytojais endokrinologais ir neurologais, pritaikydami šiuolaikinius metodus ir modernius prietaisus, gali stipriai pagerinti sunkiai sergančių vaikų gyvenimo kokybę, sumažinti dėl genetinių ar lėtinių ligų atsiradusias problemas.
Šešiolikmetis, kentėjęs dėl didelio antsvorio ir nebegalėjęs judėti, po gydymo sugebėjo atsisėsti, po kiek laiko – atsistoti ir pradėti vaikščioti, šiuo metu jau pats gali eiti į mokyklą, nebereikia namų mokymo. Pritaikius neinvazinės ventiliacijos metodą ir tėvams įsigijus reikiamą aparatą, vaikinas gali normaliai išsimiegoti.
Miego problemų dažnai kyla dėl tam tikrų genetinių nervų raumenų ligų, kurių pasekmė – raumenų silpnumas, trukdantis ligoniui normaliai įkvėpti ir iškvėpti, pastebi Vaikų neurologijos skyriaus vedėja dr. Rūta Praninskienė. Pasitaiko, kad neinvazinės ventiliacijos aparato, kaip ilagalaikės terapijos, prireikia visą gyvenimą.
„Pirmieji ligoniai, kuriems prieš penkerius metus pritaikėme šį metodą, buvo nervų raumenų ligomis sergantys vaikai. Atlikę polisomnografiją, specialų vaiko miego tyrimą, ir nustatę, kad deguonies įsisotinimas kraujyje per mažas, vaikas nepakankamai normaliai kvėpuoja, įvyksta apnėja, kvėpavimo sustojimas, ieškome būdų tokiam sutrikimui pašalinti“, – sako gydytoja neurologė dr. R. Praninskienė.
Pasak gydytojos, kartais paaiškėja, kad vaikui kvėpavimo sutrikimas atsiradęs dėl tonzilių ir adenoidų hipertrofijų, viršutinio žandikaulio anomalijų, kartais – dėl antsvorio, bet dažniausiai kvėpavimas sutrinka ligoniams dėl sunkių nervų raumenų ligų, pavyzdžiui, Diušeno raumenų distrofijos.